Total War Saga: Thrones of Britannia – Krvelačná válka o Británii

Sponzorované odkazy:

Total War Saga: Thrones of Britannia – Krvelačná válka o Británii

Total War je legendární série a snad jedna z nejdéle stále vycházejících. I přes spousty dílů si stále udržuje vysokou oblibu a hodnocení. Vývojáři se aktuálně kromě fantasy světa ve formě Warhammerů rozhodli zaměřit na trošku menší historické konflikty a to pod názvem Total War Saga. První z nich s názvem Thrones of Britannia se zaměřuje na válku na Britském poloostrovu v dobách, kdy se Británie nachází v době rozkladu.

Británie na pokraji zhroucení

Když Vikingové začali plenit britské břehy a začali plnit sny Ragnara Lodbroka, tím že postupně osidlují plodnou anglickou půdu se poslední velký anglický páni a převážně Alfred z Wessexu rozhodl spojit britský lid pod jedinou vlajku a získat zpět jejich ztracená území. Samozřejmě mocenský boj se netýká pouze dvou vůdců či národů, ale do hry také promluví další Anglická království, Velšská království, Galská království, Velká vikingská armáda a Vikingští námořní králové.

Začátek válečného taženíZačátek válečného tažení

Každý z národů má svoje unikátní vůdce, schopnosti, vlastnosti lidu, budovy, ale také výzkumy, armády a vlastní cíle. Počáteční obtížnost je také velice rozličná, někdo má krušný začátky, ale o to lepší výhody v pozdější fázi hry, jak jsme zvyklí z předchozích Total Warů. Jelikož se nový díl zaměřuje na menší konflikt, tak se vývojáři mohli zaměřit na každý národ a proto všichni působí opravdu originálně a ne jako hratelný národ do počtu.

Začátek budování říše

Nový díl série se samozřejmě drží zajetých a úspěšných prvků, ale přivádí nové změny, na které se nyní podíváme. Vylepšené je také budování říše. Každá budova má větší vliv ne jen na fungování jednoho města či vesnice, ale i celé provincie. Třeba různé doly jsou velice výdělečné, ale způsobují nepokoje v říši. Vojenské budovy zase stojí nemalou část královskou pokladnu. Starat se také musíte o zásoby jídla, jak pro lid, tak hlavně pro svoji armádu.

Tak který národ si zvolíte vy?Tak který národ si zvolíte vy?

Dostatek jídla zajišťuje i kvalitní doplňování armádních vojsk. Pokud chcete s velkou armádou táhnout přes nepřátelské území, tak aby nedošlo k úbytku vojsk, je potřeba všechny dobře nakrmit. Jídlo produkují pole, ale také ohrady a stáda se zvířaty. Velkou změnou je také, že hradby s obranou armádou mají pouze hlavní města v provincii. Okolní vesničky lze vyrabovat, nebo dobít bez sebemenších problémů, pokud v ní nemáte nějakého generála s armádou.

Velkou proměnou si také prošli výzkumy, které jsou rozděleni do ekonomického a vojenského odvětví a ty se dále rozvětvují na menší výzkumné stromy. Ale k odemknutí jednotlivých výzkumů nyní musíte splnit dané podmínky. Někdy je to postavit nějakou budovu, někdy zase vlastnit určitý počet daných vojáků. Výzkumem si odemykáte nové vojáky, nové budovy nebo zlepšujete určité vlastnosti.

Diplomacií k lepším zítřkům

Trochou vylepšení si prošla samotná diplomacie s ostatními národy a i ta vnitřní, kdy je potřeba udržovat vliv a oddanost generálů a ostatních státníků. V diplomacii kromě klasických úmluv, jako je vojenské či obranné spojenectví, nebo vojenský přístup, je také deklarace přátelství a možnost provdat někoho z rodiny. Trochu péče musíte dát i svým vazalům jinak vás jednoduše zradí.

Menší potyčkaMenší potyčka

Co se týče vnitřní politiky, tak i zde funguje mocenský boj, a každý chce vlastnit více statků a mít větší vliv. Na vás je jim splnit jejich tužby, aby si udrželi oddanost, ale jejich vliv zase nesmí přerůst ten váš, jelikož mysl lidu je vrtkavá. Pokud klesne oddanost, tak se může daný generál trhnout a vzbouřit se s dostupnou armádou a provincií.

Vzhůru do bitvy

Nedílnou součástí hry jsou samotné bitvy, kterým opět nemáme co vytknout, alespoň těch na souši. Zde příliš změň nečekejte, akorát že vojáci, kteří začnou prchat z boje se do něj častěji vrátí a generálové mají opět trochu větší vliv na bojišti. Při obléhání měst můžete čekat do vyhladovění obyvatel, nebo si postavit obléhací zbraně jako jsou beranidla či obléhací věže a pustit se do hradeb.

Tohle již bylo pořádné obléháníTohle již bylo pořádné obléhání

Pak tu máme námořní bitvy, které snad jako jediné nám nebyly příliš po chuti. Dost často nám přišlo, že jednotlivé lodě s vojsky nereagují, jak by měly a celá bitva na moři byla spíše jeden velký chaos. Lodním bitvám jsem se hodně vyhýbali, ale třeba v nich někdo najde zalíbení.

Totální válka

Co se týče audiovizuální stránky, tak hře opět nemám co vytknout. Graficky je hra parádní i se zrychlily všechny nahrávací časy, takže vás hra dokáže pohltit a neotrávit délkou nahrávání, jako tomu bylo u některých minulých dílů. Menší formát hře nesmírně sedí a všechny mechanismy jsou dělané prostředí na míru a je to na hře znát. Opět se do všeho můžete pustit i v online multiplayeru. Sice je zpracování velice podobné těm z předchozích dílů Atila a Rome 2, ale to nám nijak nevadí, jelikož tu máme opět desítky až stovky hodin strategické zábavy. Vytknout můžeme opravdu jen drobnosti, jako je občasná zmatená umělá inteligence, námořní bitvy a obléhání, kde nenastalo příliš změn.

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

  • Dobré zasazení do bitvy o britský poloostrov
  • Každý národ je ojedinělý
  • Zajímavé změny ve výzkumu
  • Hospodaření s jídlem

Nevýhody:

  • Pro někoho příliš málo nového obsahu
  • Námořní bitvy mohou působit chaoticky

Alternativa

Ancestors Legacy

Pokud vám sedne doba vikingů, ale příliš si nepotrpíte na hospodaření, diplomacii a budování, ale raději se pouštíte přímo do boje, tak můžete sáhnout právě po Ancestors Legacy. Hra se soustředí převážně na boj a správu jednotek zasazené v podobné historické době jako recenzovaný Total War. Do rukou se k vám dostane národ Němců, Slovanů, nebo třeba zmíněných Vikingů.

Článek Total War Saga: Thrones of Britannia – Krvelačná válka o Británii byl publikován 16. července 2018 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...