Epic Games - Studio všech studií
Sponzorované odkazy:
Kde bych měl začít? Jak uvést studio s takovou pověstí? Tyto otázky jsem si kladl při psaní dnešního souhrnu. A nedošel jsem k žádnému závěru. Jak by taky mělo vypadat patřičné uvedení hodné studia, bez kterého by pomalu neexistovala žádná počítačová hra nebo by při nejmenším nezískala takovou podobu, jakou nakonec obdržela? Takže mi to snad prominete a bude stačit, když řeknu, že si dnes povíme a shrneme pár informací o jednom studiu. Studiu s velkým S. Dámy a pánové, tohle jsou Epic Games.
Zlaté devadesátky
Psal se rok 1991, mě táhlo na první rok života, v kinech dávali Mlčení jehňátek a Terminátora 2 a v rádiu jste si mohli poslechnout Losing My Religion od REM anebo The One and Only od Chesneyho Hawkese. A aby toho nebylo málo, ve městě Potomac ve státě Maryland, žil jeden chlapec jménem Tim Sweeney. Rozhodl se založit herní studio Potomac Computer Systems a vydal svou první hru, ZZT. V té se hráč pohyboval po světě se svou postavičkou a procházel jeskyně, města a různé dungeony a čekali na něj samozřejmě i všelijaké nástrahy v podobě nepřátel. Díky její obrovské popularitě mezi hráči (poslední kopie byla distribuována v roce 2013), se dostalo studio do podvědomí a mělo povedený start.
Zrod legendy
Rok na to došlo ke změně v názvu a z Potomac Computer Systems se stalo Epic MegaGames. Během pár let studio vydalo pár dalších her, mezi které se řadí například hodně známý Jazz Jackrabbit, kterého jste možná sami hráli. Po několika takových úspěších se Sweeney rozhodl přibrat do party nějakého bussiness partnera, který by pomohl studiu se lépe prodat. V tu chvíli objevil Marka Reina, který tou dobou pracoval pro konkurenční id Software (Doom, Quake). Rein dostal celkem volnou ruku při vybírání dalších zaměstnanců, což se později ukázalo jako vice než správné rozhodnutí. Rein totiž zaměstnal nikoho jiného než Cliffa Bleszinskiho, známého spíše pod přezdívkou CliffyB. Ten sehrál velmi důležitou roli v budoucích projektech firmy a později založil vlastní studio Boss Key Production. Teď ale zpátky k Epic MegaGames. Firma se skládala jen z pár lidí z různých míst Států a všechno se to snažil řídit hlavně Rein. Jejich hry byly každá jiná, jednou adventura, pak střílečka a nebo pinball. Byla tady ovšem jedna věc, která pomohla všem z firmy dostat se tam, kam měli. Tou věcí bylo právě id Software. S odstupem tří let vydali Doom, který redefinoval a svým způsobem i definoval žánr, a Quake. To donutilo pány z Epic MegaGames k činu. Řekli si, že jejich hra bude tou nejlepší 3D hrou dvé doby. Sweeney měl na starost vytvořit herní engine, který bude pohánět jejich výtvor. Bleszinski měl na starost design nové hry a Rein měl za úkol hru propagovat a umět ji prodat. Jejich projekt dostal název Unreal.
Začátek dospívání
Práce na Unrealu začali v roce 1995. Po třech letech intenzivního vývoje a několika škrtů v designu a levelech hry přišlo její vydání. Pro Sweeneyho byla důležitá možnost jednoduchého moddování hry, tak jak to sám zařídil u ZZT. A právě díky tomu se z Unrealu stal hit. A jako bonus, začali licenci na použití Unreal Enginu prodávat i ostatním vývojářům. Z toho všeho se jim samozřejmě dostalo spousty peněz. Konečně si Epic MegaGames mohlo dovolit kancelář. A taky došlo k finální změně v názvu. Konečně tu máme Epic Games. Rok nato, 1999, spatřil světlo světa Unreal Tournament, další úspěch Epicu, a začal kolotoč Unreal her. Jediný problém, který studio mělo, byl jeho organizovanost. Vládl tady víceméně chaos. Neexistovala pevná pracovní doba, takže se dělo téměř denně to, že někdy dopoledne dorazili programátoří a začali pracovat. A pracovali, dokud to šlo, to znamená do noci, někdy i do brzkého rána. To se začalo měnit rokem 2002, kdy se na scéně objevil Mike Capps, šéf lokálního studia Scion Studios. Capps byl na rozdíl od Reina čistě obchodník a manažer, takže osoba, kterou Epic Games nutně potřebovalo. Do dvou let došlo ke spojení obou firem a Capps se stal novým šéfem Epic Games. S ním přišel do firmy i řád a celkově studio dospělo.
Rodina na prvním místě
I nadále Epic působí více jako rodinná firma, než studio. Se svými zhruba 250 zaměstnanci má nejnižší průměr odchodu zaměstnanců k jiným firmám. U většiny firem se procento pohybuje mezi 15–20%. Tolik zaměstnanců opouští své firmy a jdou za jinou příležitostí. U Epicu se jedná o 1%. Ano, nespletl jsem se, slovy jedno procento. To jen dokazuje, že i přes svou větší organizovanost a vyspělost jde stále o to studio plné nadšenců a kamarádů, kteří jsou pro sebe něco jako rodina.
Roku 2006 vyšla na svět další známá značka, Gears of War, kterou měl na starosti hlavně CliffyB. Gearsy se dočkaly i druhého a třetího dílu. Posledním přírůstkem je díl čtvrtý, který už ale vznikal pod taktovkou Microsoftu, který odkoupil práva v roce 2014 a vyvinulo ho studio The Coalition.
Krást se nevyplácí
Co se týká Unreal Enginu, jak jsem předeslal na začátku, bez něj by dnes skoro žádná hra nebyla taková, jaká je. A to bych si dovolil říct, že nepřeháním ani trochu. Pro zajímavost se můžete podívat na list her, které beží na Unreal Enginu (první, druhá, třetí I čtvrtá verze). A věřte tomu, že je to pomalu každá druhá hra, kterou jste hráli nebo o ní alespoň slyšeli. Takže můžete vidět, že je tento engine velmi oblíbený mezi všemi herními vývojáři. Jako zajímavost může sloužit případ z roku 2007. Kanadské studio Silicon Knights se soudilo s Epic Games pro neschopnost poskytnout funkční herní engine, což vedlo k významným finančním ztrátám na straně Silicon Knights. Šlo o to, že Epic Games se zavázalo tím, že do šesti měsíců od vydání developer kitu k Xbox 360 vydají funkční verzi Unreal Enginu 3. Podle Silicon Knights nestihli Epic Games vydat engine v termínu a když už ho vydali, jeho dokumentace byla nedostatečná.
V srpnu téhož roku naopak Epic Games podali žalobu na Silicon Knights kvůli údajnému neplacení za používání Unreal Enginu. V květnu roku 2012 soudní spor vyhráli Epic Games a dostali odškodnění 4,45 milionu dolarů za porušení copyrightu, vyzrazení obchodního tajemství a porušení smlouvy. Dále soud přišel na to, že Silicon Knights opakovaně kopírovali zdrojové kódy Epic Games a následně mazali copyrightovské poznámky v kódu a vydávali ho za vlastní. Výsledkem byl na podzim téhož roku soudní příkaz, kdy měli Silicon Knights zničit veškerý zdrojový kód z Unreal Enginu 3. Epic Games dostali přístup na veškeré server a datová uložiště Silicon Knights, aby mohli zkontrolovat, že Silicon Knights opravdu zničili veškeré kódy tak jak měli. Jako poslední věc, dostali Silicon Knights příkaz zničit všechny neprodané kopie her, které využívaly Unreal Engine 3. Výsledkem toho všeho byl samozřejmě bankrot Silicon Knights v březnu 2014.
A s tímto poučením, že krást a soudit se se silnějším nemá, se s vámi pro dnešek loučím a doufám, že jste si odnesli aspoň pár nových nebo zajímavých informací a jednom malém rodinném studio, bez kterého bychom hráli podstatně méně herních pecek.
Článek Epic Games - Studio všech studií byl publikován 25. dubna 2017 v 05.00 v rubrice Herní software. Autorem článku je Martin Koudelka. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Unreal Tournament 2017 – Tradiční FPS stále žije a Epic se vrací! 23.10.2017 05.00
- Fornite překročil hranici 200 milionů hráčů 05.12.2018 18.45
- Kingdom Come: Deliverance se dočká filmové, nebo seriálové adaptace na Netflixu 11.10.2020 00.00
- Unreal Tournament 3 17.12.2007 20.00
- Heroes of the Storm 2.0 - Blizzard přináší velký remake 30.05.2017 05.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Vertikální synchronizace: K čemu slouží a proč je dobré ji používat?
- Happy Aquarium - pěstujme si rybičky
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Ber nebo neber
- Heroes of Might and magic 5
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky