Counter Strike série - Ohlédnutí za klasikou online her
Sponzorované odkazy:
Co se vám vybaví jako první, když se řekne Counter Strike? Starší generaci hráčů, a mluvíme tu teď o těch, kteří byli hráčsky nejvíce aktivní řekněme v letech 2000 – 2005, se nepochybně vybaví asi nejznámější verze této střílečky, která nesla přídomek 1.6, a která rozhodně s příchodem nových verzí neupadla v zapomnění, a stále se těší poměrně velké popularitě. Mladším hráčům se pak asi nejvíce vybavuje nejnovější verze Global Offensive, která po dlouhých letech převlékla Counter Strike do moderního grafického kabátu, který dodal hře atraktivitu, kterou pro mladší hráče nutně potřebovala získat. Podívejme se nyní na to, jak to bylo se sérií Counter Strike od samotného začátku.
Princip hry – jak málo stačí ke štěstí
Nehledejte v principu Counter Strike nic složitého. Jde o souboj dvou týmů – teroristů a policistů (CT, z anglického Counter Terrorist, označení pro protiteroristické jednotky), které spolu soupeří v rámci mapy o to, které skupině se jako první povede splnit její cíl. Zatímco teroristé mají za úkol umístit na jedno ze dvou stanovišť bombu a uchránit jí až do výbuchu, policisté mají za úkol jim v tom zabránit, případně bombu zneškodnit. To je ale jen jeden z mnoha módů hry – zato ale nejoblíbenější a nejhranější. Zejména pro verzi 1.6 existuje mnoho různých druhů map s různými herními módy.
Začalo to modifikací
Counter Strike nejprve nebyl plnohodnotnou hrou, to je třeba zmínit hned na začátku. Původně vznikl jako modifikace pro oblíbenou hru Half Life, od které také převzal celý herní engine. Modifikace byla postupně vylepšována, až se z ní stala samostatná hra. Kterou vydávalo, jak jinak, studio Valve, které má na svědomí i samotný Half Life. Nejrozšířenější a nejoblíbenější verzí se stala verze 1.6, která spatřila světlo světa v září roku 2003.
Že by pouze pro online hraní?
Ano, původně byl Counter Strike zamýšlen čistě jako hra pro více hráčů. Což je více méně logické, protože si lze těžko představit, jak by šel tento herní koncept promítnout do hry jednoho hráče. Hráči samotní však po této možnosti zatoužili, a proto byl vydán Counter Strike: Condition Zero. Čili upravená verze 1.6, která umožňovala hru pro jednoho hráče. Ale není to jediný způsob, jak si oblíbené CS-ko zahrát bez internetu. Je možnost nainstalovat si do hry tzv. boty, což jsou počítačem ovládaní hráči. Tato možnost je vhodná zejména pro trénink, nebo pokud zrovna nemáte k dispozici internet.
Podvádět, či nepodvádět?
To je, oč tu běží. Counter Strike ve verzi 1.6 se dá hrát dvěma různými způsoby. Buď máte hru staženou z internetu, ale pak nemůžete využívat oficiální servery, a hrajete tzv. non-steam, tedy na serverech, které jsou provozovány pouze pro tyto hráče. Jejich největší nevýhodou je to, že se na nich hojně vyskytují cheateři. Některé servery sice mají proti podvodným praktikám zabezpečení, nicméně, jistotu získáte pouze v případě, že vlastníte originální hru, a hrajete na serverech provozovaných přes Steam.
Source – vylepšená 1.6
Už o rok později, 1. listopadu 2004, se na svět dostal Counter Strike: Source. Zastaralý engine z Half Life 1 byl nahrazen modernějším enginem Source, který nabízí realističtější ztvárnění světa. Z této verze zmizely takové vychytávky, jako například ochranný štít pro policisty. Valve také ztratilo licenci na originální názvy zbraní, a proto už ve hře nenarazíte na zbraň pojmenovanou například Desert Eagle nebo AK 47 – stále však bezpečně poznáte z obrázku, o jakou zbraň se jedná. Ačkoliv spousta hráčů zůstala i po vydání Source u osvědčené verze 1.6, našel si Source dost příznivců, a až do vydání Global Offensive byl dlouhých osm let nejmodernější verzí Counter Strike.
Global Offensive – a co dál?
V roce 2012 se mezi hráče poprvé dostal Counter Strike: Global Offensive. A na hře se projevilo poměrně dost vylepšení. Jednak byl znovu o něco vylepšen engine Source, a jednak tvůrci překvapili dostupností na více platform. Kromě PC s Windows tak můžete hrát ještě na počítačích od Applu, vybavených operačním systémem OS X, a od loňska si zahrajete i na Linuxu. Kromě toho se hra objevila i na Xbox 360 a PlayStation 3.
Pokud jde o novinky, změnily se především zbraně. Poměrně dost jich v nabídce přibylo. Mapy byly pouze graficky upraveny, pokud jde o jejich rozložení, zůstaly v podstatě nezměněny, až na drobné úpravy, samozřejmě. Z nových zbraní lze zmínit například molotovův koktejl, tedy známou zápalnou lahev, nebo třeba upilovanou brokovnici. Pokud bychom se měli bavit o dalším vývoji série Counter Strike, těžko říct, co na nás Valve v příštích letech ještě připraví. V současné době se o žádné nové verzi CS nemluví.
Mohlo by se to změnit s větším rozšířením nových konzolí Xbox One a PlayStation 4, nicméně, nutno uznat, že Counter Strike nikdy nehrál na co nejepičtější grafické zpracování a efekty, takže těžko říct, zda by vůbec potenciál nových konzolí dokázal využít naplno.
Článek Counter Strike série - Ohlédnutí za klasikou online her byl publikován 18. srpna 2015 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Pavel Šašek. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Counter - Strike: Source 22.10.2007 06.00
- Counter Strike 1.6 download 09.08.2007 11.00
- Counter Strike a jeho konkurence 30.06.2012 05.00
- Counter-Strike: Global Offensive 05.11.2012 05.00
- IGI 2: Covert Strike 08.10.2008 06.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Vertikální synchronizace: K čemu slouží a proč je dobré ji používat?
- Happy Aquarium - pěstujme si rybičky
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Ber nebo neber
- Heroes of Might and magic 5
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky