Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
Sponzorované odkazy:
Letos je to sedmdesát let od konce druhé světové války, jejíž konec v Evropě je datován na 8.5.1945. Vypravili jsme se napříč herním průmyslem najít nejzajímavější hry spojené s tímto válečným konfliktem. Nabízí se totiž celá řada zajímavých titulů různorodých žánrů.
V kůži řadového vojáka
Armáda by bez odhodlaných vojáků v předních liniích nebyla ničím. I proto těmto jednotkám věnujeme první část našeho válečného speciálu. Vůbec nejzajímavější válečnou hrou z počátku tohoto milénia je dnes již legendární Medal of Honor: Allied Assault (2002, id Tech 3), který si své jméno vydobyl již v roce 2002 především epickým vyloděním v Normandii na pláži Omaha, jež vycházelo z filmové předlohy Zachraňte vojína Ryana režiséra Stevena Spielberga. I přestože grafický kabát již své pamatuje a hře chybí například oblíbená mířidla zbraní, má hra své neutuchající kouzlu a založila první stavební kameny v majestátních bojových scénách. Medal of Honor ovšem hráče zavedl také do Severní Afriky a na další evropská bojiště.
Nezapomenutelné vylodění nabídl také titul Call of Duty 2 (2005, IW Engine 2.0), který je dodnes řadou hráčů oblíben díky svému multiplayeru. I zde se hráči dostali do první linie vylodění v Normandii, kde jste v kůži desátníka Billa Taylora z druhého praporu Rangerů zažili brutálně hutnou atmosféru před i po vylodění na nejkrvavější pláži Omaha. V roli vojína Koslova pak hráči bránili Moskvu a prošli sovětskou ofenzívou ve Stalingradu. Nechyběly samozřejmě mise za britské jednotky bojující jak v Evropě, tak i v Africe, kde vojska čelila Pouštní lišce, nebo-li německému generálovi Erwinu Rommelovi.
Ani první díl Call of Duty nijak nezůstal pozadu a v roce 2003 nabídl především neopakovatelnou misi, jejíž cílem bylo osvobození již zmiňovaného Stalingradu. Inspirací bylo například npaříklad scén z filmu Nepřítel před branami, v originále Enemy at the Gates, kde hlavní hrdinové prošli peklem při snaze osvobodit zdecimovaný Stalingrad. Přeplouvání přes řeku Volhu v rachitických člunech sovětské armády pod bombardováním německých štuk nabídlo neotřelý herní zážitek a atmosféru, kterou nerozkrojila ani kadence kulometu MG42.
Velkolepé bitvy, především ve hře více hráčů, pak nabídl neméně známý Battlefield 1942 (2002, Refractor), v němž se proti sobě mohlo utkat až 64 hráčů zároveň a na bojištích nechybělo dostatečné množství vojenské techniky. Ke slovu se tak dostaly americké M4 Sherman, ruské T-34, či třeba německé Panzery. Hutné zážitky především z ruské fronty ve hře více hráčů ovšem nabídla také hra Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad (2011, Unreal Engine 3).
Uzavřen v plechovce
Vedle pěchoty se ve druhé světové válce proti sobě postavily také obrněné jednotky, které sice slavily své prvotní úspěchy již v první světové válce, ale teprve v té druhé přišlo na obrovské tankové bitvy, jako například Bitva u Kruska nesoucí označení Operace Zitadelle. Zde se proti sobě postavily legendární těžké německé tanky Tiger a ruské stroje IS-2 či T-34. Právě bitva u Kursku byla součástí již zmiňovaného Battlefieldu 1942.
Čistě tankové bitvy ovšem nabízejí také masivně multiplayerové hry World of Tanks (2011, Bigworld) a War Thunder (2012 , Dagor Engine). Zde je jasně vidět, že tanky jsou křehké stroje s nepříliš vysokou životností a omezenou pohyblivostí. Není nad to, odejít z bitvy bez poškození s řadou zářezů v technice nepřátel. Líbivý grafický kabát navíc doplňuje široká hráčská základna obou zmiňovaných her.
Stísněný kokpit stíhacího letounu
Svoji nezbytnou roli ve druhé světové válce hráli bezesporu také piloti stíhaček a bombardérů. Příkladem může jít Bitva o Británii, ve které chtěla 3. říše v čele s Adolfem Hitlerem ovládnout vzdušný prostor nad Velkou Británií a připravit si ostrovy k vylodění. Britové se ovšem nenechali a tuto bitvu odehrávající se mezi červencem a listopadem roku 1940 nakonec vyhráli. Němečtí letci z Luftwaffe utrpěli těžké ztráty od svých soků z RAF, mezi nimiž byla celá řada československých pilotů. Ikonickými letadly byly britské Hurricany a především Spitfire, pro nimž stály německé Messerschmitty Bf 109. Jedna mise byla přítomna v několikrát zmiňovaném Battlefieldu 1942. Celou řadu bitev si můžete zahrát například v titulu Heroes over Europe (2009), kde nechyběl ani P-51 Mustang. Pro náročnější hráče je zde samozřejmě legendární IL2-Sturmovik (2001) a jeho další díly. Pro letecké bitvy po internetu pak můžete sáhnout například po World of Warplanes (2013, Bigworld) či již zmiňovaném War Thunder.
Útoky z týla aneb Dakota místo náklaďáku
Od běžnějších a co do počtu větších jednotek se přesouváme k menším a specializovanějším jednotkám, mezi které bezesporu patří parašutisté, speciální jednotky SAS či třeba Commandos. Druhá světová válka začala využívat širokého potenciálu dobře vycvičených parašutistických jednotek. Těmto jednotkám se věnuje například poslední druhoválečný díl série Medal of Honor nesoucí název Airborne (2008, Unreal Engine 3). Byl originální především možností ovlivnit dráhu seskoku. Záleželo tedy jen a pouze na vás, odkud jste začali vojenskou misi plnit.
Zapomenout ovšem nesmíme ani na sérii Brothers in Arms, která od kritiky i hráčů získávala kladné ohlasy především za dobře zpracované prostředí a poutavý příběh malé skupiny vojáků. První díl Brothers in Arms: Road To Hill 30 (2005, Unreal Engine 2) zavádí hráče do prvních dnů výsadku v rámci operace Overlord v roli seržanta Matta Bakera ze 101. výsadkové divize známé také pod názvem Screaming Eagles. Taktické možnosti hry byli velmi povedené a vedle jednotlivých týmů (útočný, kulometný, protitankový) byla možnost čas od času použít také služby tanku a jeho silné palebné síly. Další pokračování nesoucí název Brothers in Arms Hell's Highway (2008, Unreal Engine 3) se odehrávalo v Holandsku, kde byla 101. výsadková divize jednou z klíčových jednotek při operaci Market Garden, která nakonec skončila nezdarem.
Zapomenout také nesmíme na speciální jednotky Commandos, které činily nepříteli v týlu obrovské škody a získávaly nezbytné informace. Tomuto tématu se věnuje stejnojmenná hra Commandos: Behind Enemy Lines (1998), kterou ocení především hard core hráči, neboť její obtížnost je opravdu vysoká.
Za zmínku samozřejmě stojí také vynikající série Hidden and Dangerous (2003, LS3D Engine) pocházející z rukou českých vývojářů. Ve verzi Deluxe je dokonce první díl zcela zdarma a nijak omezený. Druhý díl pak přináší vylepšený grafický kabát a také lepší hratelnost. Oproti Commandos nabízí série Hidden and Dangerous přijatelnější obtížnost i pro běžné hráče. Mezi další taktické hry můžeme zařadit třeba sérii Sniper Elite, kde hráč jedině s tichostí a trpělivostí nejdál dojde.
Velitel vojsk to nemá lehké
Tématu druhé světové války se věnuje i celá řada strategií. Už v předešlé části článku padla zmínka o strategii Commandos, ovšem nyní se pustíme do velkolepějších bitev, kdy pod vaším velením budou stát desítky vojáků i obrněných jednotek. Pomalé a velkolepé bitvy tradičně nabízí Sudden Strike (2001), jehož první tři díly jsou v současnosti zdarma ke stažení v plné verzi.
Další oblíbenou druhoválečnou strategií je bezesporu série Company of Heroes, jejíž první díl (2006, Essence Engine 1.0) se věnoval západní frontě v Evropě. Především do hry více hráčů přinesl pozitivně hodnocenou hratelnost a širokou škálu taktických možností. Společně s grafickým kabátem jde dodnes o velmi oblíbenou hru. Na její úspěch poté navázal druhý díl Company of Heroes 2 (2013, Essence Engine 3.0) zasazený na východní frontu, kde proti sobě stály vojska Rudé armády a Wehrmachtu. Zajímavostí je potom širší využití vlivu počasí v rámci bitev. Není příjemné nechat pěchotu na pospas větrnými vánicím a silnému mrazu, protože jakmile řady prořídnou, nepřítel může situace dobře využít a zdecimovat celou vaši armádu.
Poslední zmíněnou strategií z druhé světové války bude série Men of War (2009, GEM 2), která navazuje na Faces of War (2006, GEM) a také na Soldiers: Heroes of World War II (2004, GEM). Oproti Company of Heroes nabízí mnoho odlišností, přičemž se vedle vlastních bojů musíte starat i o zásobování. Jednoduše každý voják má svůj inventář a potřebuje vlastní munici. Stejně jako tanky palivo a servis. On-line bitvy jsou především v aktuálním Men of War: Assault Squad 2, o kterém jsme minulý týden psali v recenzi, opravdovou výzvou pro všechny stratégy.
Závěrem
Ve výběru nebylo možné podchytit kompletně celý výčet her, které se zabývají tématikou druhé světové války. Zaměřili jsme se navíc především na válku v Evropě, která je pro evropským hráčům bližší. Podíváme-li se na současnou situaci v herním průmyslu, vychází oproti předešlému desetiletí podstatně méně her z druhé světové války. Zdá se vývojářům téma již zcela vyčerpané, a nebo hráči chtějí zažívat spíše moderní konflikty? Podělte se s námi v diskusi o váš názor.
Článek Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry byl publikován 2. května 2015 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Druhá světová válka – nejlepší strategie posledních 20 let 10.06.2019 05.00
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě 24.01.2021 00.00
- Hry nejlevněji ze všech! - Část druhá 16.09.2014 05.00
- Herní veletrh E3 2013 - druhá část: hry a budoucnost 04.07.2013 05.00
- Battlefield – 2. světová válka sérii odstartovala. Co bylo dále? 23.02.2016 05.00
Top 10
- Happy Aquarium - pěstujme si rybičky
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Stalker: Call of Pripyat - Překoná své předchůdce?
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
- GTA Online – doplňková recenze ke Grand Theft Auto 5
- Assassin
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky