Povoláním hráč!

Sponzorované odkazy:

Povoláním hráč!

„Pořád jen hraješ, vypni to a běž se učit, ať z tebe něco je!“ Každý z nás to někdy zažil. Rodiče a jejich rady do života. Jistě, rodiče by se mělo poslouchat a často to s Vámi myslí dobře, kdyby však znali následujících 10 lidí, možná by několik svých názorů na počítačové hry poněkud pozměnili..

Počítačové hry, zejména ty internetové, nabývají čím dál větší obliby u mladších generací. Tatínkové namítají, že to přeci není žádné dětství – za jeho mladých let, „lítal“ s motokárou a naháněl holky, zatímco vy jen sedíte u počítače. Inu tatínkové, doba je jiná a já věřím, že kdybyste se narodili o pár let později, jistě by Vás kouzlo online her nadchlo, stejně jako nás. Nejenže je prostředí her mnohem bezpečnější než prostředí městských lákadel, ale také se přiučíte jazyku, reflexům, či rychlému rozhodování v zátěžových situacích. Když k tomu navíc spojíte určitou část talentu, píle a touhy se v daném odvětví zdokonalovat, můžete si hraním i pěkně přivydělat. V tuzemsku to není bůhví jak růžové, situace v zahraničí nám však dokazuje, že to opravdu jde – v Jižní Korei je brán** e-Sport** (elektronický sport) dokonce za povolání, kterým se lze regulérně živit. Pojďme si teď představit 10 počítačových hráčů, jenž chytli příležitost za pačesy, spojili výdělečné se zábavným a dnes jsou z nich milionáři.

1. Carlos „Ocelote“ Rodriguez

Jeden z nejvýdělečnějších hráčů světa je teprve 24letý Španěl Carlos Rodriguez, jehož můžete znát pod přezdívkou Ocelote. Není to tak dlouho, co vstoupil tento mladíček do podvědomí více než miliónům lidí a to právě díky počítačovým hrám. Přesněji řečeno hře, jejíž hratelnost se za poslední roky vyšplhala do neuvěřitelných výšin a dnes je nejhranější hrou světa. Někteří z Vás již tuší, že mluvím o League of Legends, nejznámější MOBA hře společnosti Riot Games. Nejenže v ní byl Ocelote úspěšný a vyhrál se svým týmem SK Gaming mnoho turnajů, ale vyzkoušel si také světový šampionát, ve kterém si jeho tým nevedl vůbec zle. Co je však asi nejdůležitější je projev a srdce s jakým hrál. To je to, proč jej celý svět zná a obdivuje. Nemůžeme Carlosovi upřít ani jedinečné charisma, díky němuž si získal přezdívku „David Beckham“ počítačového světa. Možná právě to mu pomohlo založit vlastní značku OceloteWorld, stát se mediální tváří v mnoha reklamách a jistou „módní ikonou“ Španělska. Díky cenám z turnaje, obchodováním, streamováním svých her, sponzorům a reklamám si tak vydělává bezmála** $950.000** ročně a žije si svůj sen. Nuže tatínkové, kdo z Vás to má?

oceloteocelote

2. Jonathan „Fatal1ty“ Wendel

Narozdíl od Carlose, je tento Němec o něco starší. Proslavil se již v roce 1999 ve hrách Quake III Arena, Unreal Tournament, Counter-Strike, Call of Duty či Painkiller – všechny zmíněné tituly jsou tzv. FPS hry, neboli „střílečky“ z prvního pohledu, v nichž Wendel exceloval. Vyhrával se svým týmem jeden turnaj za druhým a v jednotlivých hrách se účastnil i několika světových šampionátů. Za 35 odehraných turnajů dokázal získat až $454.919. Dnes je Jonathanovi 33 let a jeho přezdívku Fatal1ty, můžete znát z počítačových komponentů, určené pro hráče – Fatal1ty Gaming Gear. Lze tedy říct, že podobně jako u Ocelota, vytvořil ze svého nicknamu značku, která se dnes prodává, jako kterákoliv jiná a jeho výdělky sahají již mnohem výš. Sám vlastním jedny Jonathanovi herní sluchátka, s jeho vlastnoručním podpisem a musím říct, že je to přesně to, co vášniví hráči počítačových her potřebují. No, kdo jiný by to měl znát, než právě profesionální hráč.

Fatal1tyFatal1ty

3. Jae Ho „Moon“ Jang

Tento mladý Korejec je znám, z dnes již málo hrané hry – strategie Warcraft 3. Věnoval se jí snad od počátku vzniku a jeho úspěchy jej předcházejí. V roce 2003 a 2004 se stal korejským šampionem, později pak šampionem světovým. V obrovské konkurenci hráčů se držel neustále v předních pozicích a počítá se tak, že si z turnajových odměn odnesl bezmála $443.618. Jae Ho Jang je však jeden z prvních profesionálních hráčů, v pravém slova smyslu „profese“. V roce 2009 totiž podepsal kontrakt s herní společností (klanem) WeMadeFox za neuvěřitelných $500.000. Dnes je Moon v herním světě stále aktivní a věnuje se hře Starcraft II, ve které je rovněž velmi úspěšný.

MoonMoon

4. Lee „NaDa“ Yun-Yeol

Když už jsme u Starcraftu, většině znalých se jistě vybaví toto jméno. Možná nejznámější hráč Starcraftu, NaDa, pocházející rovněž z Jižní Korei je další z mnoha, jenž mají v kolonce povolání zapsáno – profesionální eSport hráč. V roce 2007 podepsal kontrakt, stejně jako Moon, se společností WeMadeFox, ovšem jeho cena byla poněkud vyšší, a to $690.000. K tomu dostal, z turnajových cen, něco kolem $300.000. O Leeho byla navíc slušná poptávka, protože hned o pár let později přestoupil k jiné, tentokrát americké organizaci compLexity, jistě za podobnou sumu. V roce 2012 byl Lee Yun-Yeol nucen odstoupit od profesionálního hraní, za účelem splnění povinné vojenské služby Jižní Korei.

NaDaNaDa

5. Team NewBee

Seznamte se s Teamem NewBee – Chen „Hao“ Zhihao, Zhang „Mu“ Pang, Zhang „xiao8“ Ning, Jiao „Banana“ Wang a Zhaohui „SanSheng“ Wang. V Červnu roku 2014 činil jejich výdělek za mezinárodní turnaje neskutečných $5 milionů. Jestli umíte správně počítat, rozdělíc si tuto částku mezi pět lidí, vydělal každý z kluků zhruba milion dolarů hraním počítačových her – přesněji řečeno hry DotA2. DotA2 je MOBA hra, konkurent nejznámějšího League of Legends a zároveň nástupce první verze Doty, jenž dala za vznik vůbec pojmu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Rodná zem těchto hráčů je Čína, ale díky neskutečné částce, kterou nabyli, jim patří „celý svět“ a jsou zapsáni do Guinnesovy knihy rekordů

Team NewBeeTeam NewBee

6.Lee „JaeDong“ Jae Dong

JaeDong má, dle svého jména, velmi příznačnou přezdívku, podle níž jej všichni znají. Nebylo tomu tak ale vždy. Tomuto mladému Korejci trvalo téměř 5 let, než se dokázal probojovat skrze píli a trénink, na bednu světového šampionátu ve hře Starcraft II. Minulý rok se mu to však povedlo, získal druhou příčku a díky tomu vydělal absolutně nejvíc peněz z turnajů a sesadil tak z pomyslného trůnu Jonathana Wendela. Dle portálu** eSportEarnings** činí JaeDongův výdělek něco kolem $555.104. Ten se nechal slyšet, že je pro něj druhé místo na světě dostačující útěcha za 5 let „tvrdé dřiny“.

JaeDongJaeDong

7.Danil „Dendi“ Ishutin

Pojďme však zpátky do Evropy a k Dotě 2, kterou jak víme okupuje Team NewBee. Není však jediný úspěšný a výdělečný tým. Jedním z nich jsou také NaVi, neboli Natus Vincere a jejich ukrajinský dota team v čele s Dendim. Teprve 24 letý Evropan začal s profesionální herní kariérou v roce 2008. Poté co se přidal k týmu NaVi však vydělal již krásných $573.147. Stal se také jedním ze tří profesionálních hráčů sledovaných v německém dokumentu Free to Play o Dotě 2.

DendiDendi

8. Felix „PewDiePie“ Kjellberg

Hraní online her na profesionální úrovni však není jediný způsob, jak si skrze hry vydělat slušný balík. Své o tom ví 24letý Švéd Felix Kjellberg, jehož YouTube Channel má již neuvěřitelných 31.5 miliónů odběratelů. Začal teprve v roce 2010 natáčením sebe, jak hraje video hry a již dnes vlastní rekord odběratelů na YouTube, jeho videa vidělo až 6 miliard lidí a díky nim vyďelal již kolem 4 milionů dolarů. Několik pokusů o jeho napodobení můžeme vidět i na české scéně, jakožto sdružení jistých „youtuberů“. O tom, že je tato činnost výdělečná však není sporu, jen je třeba dělat to originálně, dělat to vtipně, dělat to s chutí a chytře! Dělat to jako PewDiePie!

PewDiePiePewDiePie

9. Katherine „Mystik“ Gunn

Asi si tak trochu říkáte, že jsou ty hry jen ryze mužskou záležitostí. Chlap je přeci pořád dítě a nikdy si nepřestane hrát. S omylu Vás však vyvede Američanka Katherine „Mystik“ Gunn, jakožto vášnivá hráčka Dead or Alive 4 a Halo:Reach. Poněkud neobvyklé hry pro ženu. Jsme zvyklí, na ženy co rády budují domácnost v TheSims, méně však na ty, co rády střílí zombíky v Dead or Alive. O to víc je Mystik jedinečná a možná díky tomu se jí podařilo vydělat za pouhé 3 turnaje přes $122.000. Jako první žena dokonce vyhrála WCG Ultimate Gamer a na své konto si tak připsala něco kolem** $100.000** navíc. Tak i ženy si rády hrají..

MystikMystik

10. Sasha „Scarlett“ Hostyn

Což potvrzuje také Sasha neboli Scarlett, jež je členkou známého The A.V. Clubu tj. klub profesionálních hráčů Starcraftu, jenž nepochází z Jižní Korei a mají v úmyslu tyto „krále her“ sesadit. 21letá dívka, Sasha Hostyn, je jednou z nadějí A.V. Clubu a zároveň nejlepší hráčkou StarcraftuSeverní Americe a jako taková si rozhodně zaslouží obdiv. Dosud si vydělala něco kolem $110.000, ale myslím a nejsem sám, že její úspěchy budou jen a jen stoupat. Nechtěli byste takovou přítelkyni?

ScarlettScarlett

Článek Povoláním hráč! byl publikován 11. listopadu 2014 v 05.00 v rubrice Novinky a Hry. Autorem článku je Šimon Wlosok. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...