Splinter Cell: Blacklist – Sam Fischer v nejlepší formě!

Sponzorované odkazy:

Splinter Cell: Blacklist – Sam Fischer v nejlepší formě!

Blacklist byl po dlouhou dobu v tomto roce bohatém na skvělé tituly mým černým koněm. Ubisoft odložil i vydání hry na nelukrativní srpen (a na prodejích to bylo znát), jen aby vydal co možná nejvybroušenější produkt. Jsem tedy velmi rád, když mohu říct, že se odklad a čekání vyplatilo – SC: Blacklist je nejlepším dílem celé série a jednou z nejlepších her žánru stealth vůbec.

Sam v Blacklistu omládl.Sam v Blacklistu omládl.

Nový Sam Fischer

Sam Fischer je vedle letošního Batmana a hlavního představitele MGS V třetím hrdinou, jenž prošel změnou hlasu. V Samově případě tedy i vizáže. Vyšoupnutí Michaela Ironsidea Ericem Johnsnem nese řada lidí velmi těžce, což se o mě však říci nedá. Především Ironsidea nepovažuji za herce špičkových kvalit a jeho podání Sama Fischera mi vždy připadalo poněkud strojené, bez emocí a čistě průměrné. Takže co se změnilo? Nic. Sam Fischer je podle hlasu mladší a po dobu celé hry zní jako chladnokrevný profesionál. Snad jen jeho telefonické rozhovory s dcerou jsou mírně úsměvné, neb podle hlasu by spíš mohli být sourozenci. To nic nemění na tom, že kdybych se měl rozhodovat, kterého z dvou herců jsem si oblíbil více, stejně bych si vybral Johnsona (Blacklist), neboť mi sedl o něco více než jeho předchůdce. Co se ostatních postav týče, vrací se Grim a Kobin (z Conviction), společně s nováčky-vaším parťákem Briggsem a ajťákem Charliem. Bez výjimky se jedná o šablonovité, nezajímavé postavy, ale naštěstí se s nimi budete vídat dost často na to, abyste jejich úlohu v příběhu nezapomněli po dobu hraní.

Cover systém funguje skvěle.Cover systém funguje skvěle.

Příběh a prostředí

A o čem, že to celé je tentokrát? Teroristická organizace jménem Inženýři vytvoří seznam teroristických útoků tzv. Blacklist a vy jim v jejich provedení musíte zabránit a zachránit USA. Příběh je dobře odvyprávěné, leč tisíckrát omílané klišé. Je škoda, že tvůrci nepoložili větší důraz na hlavního záporáka hry, jako se to povedlo jejich kolegům z Ubisoftu, kteří stáli za AC3 nebo o něco méně Treyarchu s Black Ops 2. Jednotlivé mise, prostředí a herní náplň vás tedy ničím nepřekvapí – podíváte se do Libye, Afghánistánu, USA, guantanámské věznice, Paraguaye…a v jedné misi máte za úkol infiltrovat teroristy převážející chemické zbraně po Londýně v nákladních autech. Tady měl někdo rád Modern Warfare 3. Co je naopak výborné je layout jednotlivých levelů prošpikovaných různými cestami, které podporují rozdílný styl hraní. Něco takového jsem viděl naposledy v Dishonored a i zde to funguje na výbornou.

Jedna z mnoha zbraní v Blacklistu.Jedna z mnoha zbraní v Blacklistu.

Tři hlavní styly

Blacklist vám nabízí v zásadě tři styly hraní a za všechny vás odměňuje. Ghost používá omračující granáty a útoky, při nichž není účelem protivníka zabít. Pokud to lze, snaží se zůstat neviděn. Panther se rovněž drží ve stínu, z něj však smrtelně útočí na nepřátele. A konečně Combat se o plížení příliš nestará a zásobí se granáty, útočnými puškami atd. Po většinu hraní si budete moci vybrat, jak budete postupovat, a hra vás za vše odměňuje body. Ty na konci mise proměníte za peníze, za něž si kupujete nebo upgradujete brnění, zbraně, výbavu a další vylepšení, někdy i jen kosmetická. Jedná se o dosti robustní systém. Zkušenostní body a tedy i finance navíc získáváte nejen v kampani, ale i pokud hrajete multiplayer, nebo coop – všechny složky jsou přitom v rámci hry propojeny.

V coopu s parťákem Briggsem.V coopu s parťákem Briggsem.

Coop a multiplayer

Kooperativních misí je poměrně dost a většinu lze hrát i sólo. V každém případě jsou poměrně náročné a představují solidní výzvu – některé mohou být variací na horde mód, avšak těch je díkybohu jen pár. Obecně platí, že hrát s kamarádem s headsetem je skvělá zábava, kdežto hraní po internetu s neznámou osobou může být dosti frustrující. Některé mise totiž končí potom, co je jeden z vás odhalen.
Další skvělou složkou Blacklistu je oblíbený mód Spies vs. Mercenaries. Ten zahrnuje hned několik módů a vychází z toho, že hráči hrají buď v roli špiónů (malé zdraví, náhlé útoky ze zálohy, podobný styl jako klasický Splinter Cell) nebo žoldáků (pohled z vlastních očí jako u stříleček, více brnění, pomalejší pohyb). Jedná se o velmi originální styl hraní pro více hráčů, jenž je navíc skvěle vybalancovaný a je s ním spousta zábavy.

Spies vs. MercenariesSpies vs. Mercenaries

Obří rozsah

Blacklist je nejen nejlepším Splinter Cellem, ale také i zdaleka největším. Kromě těchto módů si můžete vybrat z několika obtížností, přičemž nejtěžší je pro puristy, kterým vadí už jen přítomnost Mark & Execute systému, kdy Sam po eliminaci několika protivníků může způsobit označeným nepřátelům během pár sekund automaticky rychlé headshoty. Podobný systém byl představen v Conviction a posledním Hitmanovi. U Blacklistu jsem však zpozoroval, že hra někdy dokáže solidně zavařit, neboť pokud střelíte protivníka s helmou, tak v některých případech je s ním amen, v jiných (se stejnou zbraní) pouze přijde o helmu a už jde po vás. Rozdílnými obtížnostmi však znovuhratelnost Blacklistu nekončí – hra je dále prošpikovaná všemožnými challengemi, internetovými tabulkami pro porovnání výsledků a sběratelskými předměty. V kombinaci s upgrady vaší postavy a všemi módy vám Blacklist prostě vydrží na opravdu dlouho. Dobrou zprávou také je, že ačkoliv hra vypadá celkem k světu (PCčkáři mohou grafiku poměrně dost vyšroubovat), běží ještě na Unreal enginu, tzn. zahrají si i majitelé slabších sestav. Tak jen do toho.

Hodnocení HerniMag.cz :  94 %

Výhody:

  • Skvělý level design
  • Bohatý herní obsah
  • Spies vs. Mercenaries
  • Podporuje různé styly hraní
  • Optimalizace
  • Znovuhratelnost

Nevýhody:

  • Klišovitý příběh a postavy
  • Na headshoty není spoleh

Koupit PC hru Splinter Cell: Blacklist na xzone.cz
Koupit PS3 hru Splinter Cell: Blacklist na xzone.cz
Koupit X360 hru Splinter Cell: Blacklist na xzone.cz

Článek Splinter Cell: Blacklist – Sam Fischer v nejlepší formě! byl publikován 19. listopadu 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...