Jak poznat kvalitu připojení při online hraní
Současné hry zpravidla nabízejí filmový zážitek a frenetické akce vás potkají téměř na každém kroku. Hry však postrádají dostatečnou herní dobu hry jednoho hráče. A přesně v tomto případě nastává velmi důležitá část her – multiplayer. Hru více hráčů vám však může značně znepříjemnit špatná kvalita připojení k internetu. Co onu zmiňovanou kvalitu připojení ovlivňuje a jak ji můžeme ovlivnit, bude tématem článku.
Pořád ty otravné lagy!
Pokud jste někdy hráli nějakou akční střílečku „po síti“, jistě jste se setkali se slovíčky ping, latence či nejčastěji používaným slangovým výrazem hráčské komunity lagy. Jde v podstatě o ten nejběžnější problém zhoršující hraní s více hráči. Může se stát, že se okolní svět trhá a ostatní hráči se pohybují sekaně a nebo se vaše virtuální já z ničeho nic povaluje bezmocně umírající na zemi. To vše způsobuje velké zpoždění v komunikaci mezi klientem a serverem.
Stejný problém nastává i v MMORPG hrách, ve kterých to však čas od času nemusí být zase tolik na obtíž. Přeci jen když bojujete s „creepem“, nebo-li libovolnou řadovou příšerou v daném světě, a máte dostatečně silnou postavu, můžete celkem v klidu sbírat zkušenosti. V případě různých dungeonů či PVP potyček nastává stejný problém s latencí, jako v případě akčních her.
Strategie jsou na tom také podobně. V době výstavby mateřské základny a sběru surovin to opět nevadí, v momentě bitev jde však o závažný problém, který vám může zmařit celé vaše předchozí snažení ve hře.
A jaké maximální hodnoty jsou pro on-line hraní kritické? Pokud hrajete akční hry (střílečky z první či třetí osoby), je dobré držet maximální latenci maximálně v rozmezí 50 až 100 milisekund, přičemž pro kvalitní a bezproblémové hraní je snesitelné maximum okolo 60 milisekund. Čím méně, tím lépe. Pokud se vaše „lagy“ pohybují v rozsahu 1–40 ms můžeme mluvit o kvalitním připojení. U on-line her platí podobné pravidlo v soubojích hráč vs. hráč či v dungeonech. Pokud však jen získáváte zkušenosti z počítačem řízených příšer, přežijete bez problému i 70–120 ms.
Zareagujte včas!
Aby vás neměli nepřátele příliš často přímo na dlani, předejděte zbytečné zátěži vašeho síťového připojení. Stačí vypnout všechny zatěžující elementy, mezi které patří VoIP klient, poštovní klient, jakékoli stahování z internetu a v neposlední řadě také stahování aktualizací operačního systému či antiviru. To vše může neblaze omezit rychlost internetu. Pokud problémy přetrvávají, jistě se vyplatí kontaktovat administrátora vaší sítě či providera. Pokud mají podobnou latenci všichni hráči na serveru, půjde pravděpodobně o problém poskytovatele serveru a s tím pravděpodobně uděláte minimum. Jedinou cestou je kontaktovat administrátora serveru.
Článek Jak poznat kvalitu připojení při online hraní byl publikován 29. srpna 2013 v 15.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Cryostasis - hráči, bojte se! 20.02.2009 15.42
- Pro Evolution Soccer 2010 12.10.2009 00.00
- Recenze – Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka 09.03.2020 00.00
- Online kasína – Bezpečné vklady a výběry výher 29.04.2015 17.15
- Hernimag na WGT 16.11.2009 06.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Vertikální synchronizace: K čemu slouží a proč je dobré ji používat?
- Happy Aquarium - pěstujme si rybičky
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Ber nebo neber
- Heroes of Might and magic 5
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky