Company of Heroes 2 – Za soudruhy a soudružky!
Sponzorované odkazy:
O tématu druhé světové války se říká, že jej herní průmysl propasíroval tak důkladně, že už chybí jakýkoli využitelný střípek. Omyl! Vývojáři z kanadského Relicu se svého tématu stále drží. Jen se ze západní fronty přesouváme na východ, kde vládne nehostinné podnebí a kde tanky zůstávají stát a pěšáci umrzají. Za matičku Rus, jak by řekl tehdejší zapálený straník. Company of Heroes 2 měli velké ambice a tvůrci hodně naslibovali. Splní naše očekávání?
Na Bělehrad!… vlastně, na Stalingrad!
Stalingrad byl zlomovým bodem v německém blitzkriegu do vnitra Sovětského Svazu. Strategicky důležité místo, které nakonec zvrátilo celý průběh druhé světové války na východní frontě. Tuhá zima si brala své oběti na obou stranách a znamenala podstatný problém v průběhu bojů. Ale hlavně ty strasti řadových vojáků a jejich důstojníků, kteří na tyto bitvy vzpomínají ve svých nejhorších nočních můrách či u zpovědi nadřízenému v gulagu. A vzpomínky tíží také hlavního protagonistu plukovníka Lva Izakoviče.
Kompozice příběhu je retrospektivní, což by nevadilo, kdyby scénář a výprava kampaně nebyly přeplněné patosem. Příběh je plochý a vůbec jej nemusíte vnímat. Stačí se soustředit na hru samotnou, protože stavba jednotlivých misí je provedena na jedničku. Rozmanitost vás nebude nudit, nepočítám-li několik naskriptovaných misí. Celkově vývojáři servírují 14 misí s herní dobou čítající maximálně 20 hodin.
Vzduchem sviští projektily z pušek a kanonů, v pozadí hraje budovatelská hudba soudruhů z celé matičky Rusi a soudruzi se v plné síle valí jako lokomotiva proti německým pozicím. Podobně vypadá i první mise v již zmiňovaném Stalingradu. Na životy se nehledí, cíl je jediný – ubránit matičku Rus. Vrátíš se, zemřeš. Kvalita výzbroje německých jednotek je překonána kvantitou sovětských soudruhů. V první misi je mechanika hry zjednodušená a skripty zřetelné. Taktika jde prostě stranou. A tak je to i v několika dalších misích. Později se však dostáváme k misím, které nabízejí opravdu široké taktické možnosti a potěší nejeden strategický mozek.
Mráz je nebezpečný a takticky výhodný
Mrazík velmi rád přináší zimní počasí na svých saních a v době války je zima tím nejhorším. Pokud nebudou vaše jednotky obezřetné, což vzhledem k pokulhávající AI nejsou, mohou zmrznout. Je tedy nutné je posílat k „teplým“ bodům (ohniště, budovy), jakmile uvidíte modrý teploměr. Pokud se nestihnou zahřát včas, umrznou.
Nehostinné ruské země často okoření boj obávanou vánicí. Hra vás sice včas uvědomí, pro životy vašich jednotek je to i tak velké riziko. Při sněžné bouři jsou pěchotní jednotky obou stran značně znevýhodněné, a tak můžete snadno v mžiku přijít o podstatnou část armády. Ledové plochy znamenají také jisté riziko. Stačí jediná dobře mířená rána z minometu či děla a led se začíná propadat i s vojáky a tanky.
Hra více hráčů na prvním místě
Kampaň je pouze okrajovou záležitostí, to nejlepší přichází v multiplayeru. Pořádná porce zábavy, u které nevadí, že hra v jistých směrech není příliš reálná. U každé hry je důležitý start. Pokud zaspíte, máte zaděláno na problém. Obě frakce jsou vybalancované, vyžadují však odlišný strategický přístup. Němci mají vynikající tanky, na začátku jsou ale zranitelní. Ruské jednotky jsou početnější a jejich technologie jsou horší než ty německé. Na začátku mají však navrch.
Company of Heroes 2 nabízí propracovaný systém úrovní vašeho účtu. Můžete si postupně vylepšovat jednotky ať už po stránce vzhledové či technické. Na bojišti se mohou hodit také všelijaké bonusy, které si můžete odemknout postupem na vyšší úroveň.
Lepší než jednička?
Ošemetná otázka. V určitých ohledech je druhý díl lepší hrou, v něčem jej můžeme srovnávat s prvním dílem. Rozpad THQ naznačoval, že se Company of Heroes 2 vůbec nemusí objevit na pultech. Japonská Sega se však postarala o vývoj a celkem se to vyplatilo. Hra má řadu chyb a nedostatků, ale především disponuje špičkovým multiplayerem. Pokud ale chcete reálnější RTS strategii, sáhněte po Men of War.
Hodnocení redakce: 70 %
Výhody:
- Multiplayer
- Mráz a vánice
- Rozmanitost misí v kampani
Nevýhody:
- Scénář a výprava
- Příběh protkaný patosem
- Uměla inteligence
Článek Company of Heroes 2 – Za soudruhy a soudružky! byl publikován 25. července 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Company of Heroes 29.08.2007 15.45
- Necrovision: Lost Company – Ruské béčko s dobrou hratelností 28.03.2010 06.00
- Preview – Battlefield: Bad Company 2 – EA Games opět verbují! 25.02.2010 06.00
- Medal of Honor - Kvalitní a zábavná válečná řežba 25.10.2010 00.00
- Battlefield 3 – Splnil obrovská očekávání? 25.11.2011 00.00
Top 10
- 20 nejlepších her pro Playstation 3
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Euro Truck Simulator
- Happy Aquarium - pěstujme si rybičky
- WoW- velký průvodce, 6.díl
- Ski Region Simulator 2012 – Chopte se řízení zimního areálu!
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Vertikální synchronizace: K čemu slouží a proč je dobré ji používat?
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky