Strategické hry na okraji zájmu? Ne tak úplně!
Vývoj počítačových her sahá do poměrně vzdálených let. Od klasických hříček jsme se dostali až k prvotřídním střílečkám a akčním hrám, které si nezadají ani s filmovými blockbustery. Trend her s vysokým rozpočtem je dnes jasný. Tvůrci zakládají na ověřených značkách a postupech, jak své uživatele dostat. Máme tu však stále hry, které jsou spíše na okraji zájmu. Víte, oč jde? Čtěte dále.
Strategie nemají tak silnou základnu hráčů
Kupříkladu strategické hry dnes nemají tak silnou hráčskou komunitu jako přední tituly, mezi které patří třeba Call of Duty či Assassin's Creed. Hráči si raději prohlédnou nádherné scenérie a nebo sejmou neskutečné množství nepřátelských padouchů. Strategie to dnes opravdu nemají lehké a oslovují povětšinou jen nadšence, kteří chtějí u počítače strávit dlouhé hodiny přemýšlením, jak vlastně na toho nepřítele vyzrát s co nejmenší újmou. A to je přesně onen zmiňovaný problém. Vezměte si, kolik strategií vyjde za letošní rok. Není to mnoho, co? Naštěstí si stále strategie své příznivce najdou, a tak se vůbec nemusíme obávat o jejich budoucnost.
Logika dříve byla in
O to horší je to v případě logických her, které dnes reprezentuje jen několik moderních titulů. Jedním z nich je i Portal, který zakládá na logickém vyřešení průchodu přes překážky v určitém prostranství za pomoci portálů. Občas je to oříšek vymyslet, kam portály umístit, abyste mohli snadno prolézt.
Z historického hlediska byly logické hry velmi oblíbené. Vzpomeňte třeba na Lemmings či všelijaké modifikace klasického šachu. S klasickými logickými hrami jsou do jisté míry spojeny i adventury, které také v různých situací zkoušejí lidskou logiku. A ani ty dnes nejsou tím, čím byly dříve. Co se týče logických her a adventur, soustředí se na ně spíše menší či okrajová studia a nadšenci. Jejich výroba je na engine a technologie mnohem snazší, oříškem potom je samozřejmě vymyslet propracovanou dějovou linii a logické minihry.
Závěrem
Jak jsem již říkal. Strategie nejsou až tak okrajovou záležitostí a stále vychází dostatečné množství her, které jsou určeny jak pro klasické hráče, tak i pro hardcore stratégy. Logické hry a adventury jsou na tom podstatně hůře. Ani těm však nehrozí žádný zánik či znatelný útlum. Stále se jich bude držet dostatečné množství hráčů i menších vývojových studií. Kapitolou samou jsou také závodní hry, ale o těch třeba příště.
Článek Strategické hry na okraji zájmu? Ne tak úplně! byl publikován 2. října 2012 v 18.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- The West- online strategie, která zabaví? 29.05.2009 20.10
- Dark Elf – česká online strategie 11.05.2009 21.20
- Syndicate (2012) - Od strategie k akci 18.04.2012 05.00
- Tycoon hry – Nejlepší budovatelské strategie pro každého 16.02.2016 05.00
- Druhá světová válka – nejlepší strategie posledních 20 let 10.06.2019 05.00
Top 10
- Ski Region Simulator 2012 – Chopte se řízení zimního areálu!
- Happy Aquarium - pěstujme si rybičky
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- 20 nejlepších her pro Playstation 3
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Recenze Stezky tukanů – kreslení do deskové hry
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky