Assassin's Creed: Brotherhood
Sponzorované odkazy:
Ubisoft pro nás připravil další pokračování oblíbené série o vrahovi v bílém plášti a tentokráte ho zasadil do renesančního Říma, kde kuje pikle jeden z našich dřívějších nepřátel. Bohužel tento rok vyšla jen Xboxová verze a na PC se této hry dočkáme až příští rok na podzim.
Druhý díl Assassin's Creed byl velmi úspěšný a získal pro sérii mnoho nových fanoušků. Jistě jste si ale, jako my, kladli při závěru hry otázku, proč se poslední mise odehrává v perfektně zpracovaném Římě, kde se dostanete pouze do několika ulic. Odpověď je jasná a zřejmě se již v době vydání dvojky pracovalo na pokračování Brotherhood, které je zasazeno právě do hlavního města Itálie. Nejedná se ale o plnohodnotný třetí díl, o čemž svědčí i nepřítomnost číslovky v názvu hry, ale ani se nejedná o datadisk, protože na to je hra velmi rozsáhlá. Hra přináší další desítky a desítky hodin zábavy, ale nejedná se o žádný přelomový a inovativní titul.
Brotherhood na to jde poměrně ostře a hned na začátku vyzradí konec předchozího dílu, na který navazuje. Abychom uvedli o co vůbec jde, zmíníme se o příběhu také. Finále druhého dílu spočívalo v nalezení papeže a jeho zavraždění, což právě Ezio neudělá a s nepochopitelným projevem soucitu ho nechá být (ač předtím za sebou zanechal stovky mrtvol). Papež se ale nepolepší a krom toho, že ve druhém díle vyvraždil v podstatě celou Eziovu rodinu, zabil i jeho strýce a zničil rodinné panství, které jste v druhé polovině druhého dílu rozvíjeli. Stanete tedy v římských ulicích bez vybavení, bez peněz a je třeba začít nanovo. Stejně pokračuje příběh hrdiny Desmonda, který na to všechno vzpomíná z počítačového systému Animus, a který se z něj tentokráte skoro nedostane. Tolik k počátku příběhu, který rovnou počítá s tím, že předchozí děj znáte a moc se nezaobírá nějakým vysvětlováním. Pokud jste tedy dvojku nehráli, dost možná je ta správná chvíle to udělat, než se pustíte do Brotherhoodu. Všechny díly totiž na sebe navazují a v posledním dílu se dočkáme vyvrcholení celé této vydařené série, ale na tento okamžik si budeme muset ještě počkat.
Děj tohoto pokračování je zasazen do doby těsně po druhém díle a odehrává se pouze v Římě. Může se zdát, že omezením na jedno město se zmenší herní plocha, ale Řím je dostatečně rozlehlá oblast a vzhledem k tomu, že k němu patří i přilehlé venkovské plochy, budete mít celou dobu co sledovat a stále se bude něco měnit. Pokud italské hlavní město znáte, určitě poznáte řadu památek, které jsou zasazeny na místa, kde byste je našli i v reálu. Zbytek města je sice domyšlený, ale je tak skvěle poskládaný, že snad nenajdete dvě ulice, které by byly totožné. Všude chodí, sedí, nebo se baví lidé a město tedy vypadá skutečně živě a realisticky. Tyto kulisy vám tedy slouží jako dějiště výpravy za hlavní nepřítelem, i když příběh není v Brotherhood kdovíjak propracovaný a přehledně vyprávěný. Většinu cesty tak budete plnit zadané úkoly bez toho, abyste znali přesný důvod proč to děláte a jaký to přinese užitek ve vaší cestě za pomstou.
Další linií je postupná obnova Říma. Celé město je rozděleno na řadu zón, které ovládají vojenští kapitáni a abyste danou část osvobodili je třeba tohoto, dobře chráněného, vojáka zabít a posléze zničit hlavní hlídkovou věž. Jakmile toto provedete, je věž vaše a krom toho se uvolní daná zóna a vy v ní můžete za získané peníze otevírat uzavřené obchody. Můžete tak otevřít banku, zbrojíře, umělce, nebo třeba krejčího. Krom toho, že v těchto obchodech můžete nakupovat, tak vám pravidelně přináší výdělek a zvyšují ekonomickou sílu celého města. Vše máte přehledně zobrazeno na herní mapě, takže vždy víte, kolik krámků ještě kde můžete otevřít a kde naopak již fungujete. Ovšem nakupování nemá jen roli nějaké herní výplně, ale ve chvíli, kdy obnovíte větší část města otevře se vám možnost revoluce, kdy i běžní občané začnou bojovat s vrchností a vy si můžete najímat nové assasiny do své party. Takoví pomocníci se hodí zvláště při boji s přesilou a můžete je kdykoliv zavolat na pomoc. Samozřejmě nemůžete čekat, že od začátku půjde o kdovíjak zkušené jedince a tak je třeba je pomocí důmyslné sítě poštovních holubů vysílat na mise do hlavních měst po celé Evropě, odkud si, v případě úspěchu, přivezou nejen nové poznatky, ale také trochu peněz pro vás.
Běháte skrze město, šplháte po všem možném a zabíjíte více či méně nenápadnými způsoby. Na rozdíl od předchozího dílu si můžete krátit cesty jízdou na koni i skrze město a na koni je možné i bojovat a provádět další zajímavé věci. Další možností, jak si zkrátit cestu z jedné strany Říma na druhou je využít podzemních tunelů, které ale musíte nejdříve opravit, stejně jako opravujete obchody.
Asi nejčastější činností během vaší cesty bude zabíjení a k tomu je Ezio skutečně maximálně připraven. Nejen že má svou oblíbenou vysunovací čepel a umí ovládat i různé meče a vrhací nože, ale díky vynálezu Leonarda da Vinci používá i pušku a postupně během hry najde i další smrtící nástroje. Jejich efekty jsou často hodně brutální, ale vypadají neuvěřitelně efektně. Souboj vždy probíhá podle jednotného mustru a pokud se vám povede vykrýt nepřítelův útok, můžete na něj reagovat svým protiútokem, který zpravidla končí probodnutím krku, nabodnutím na meč, uražením hlavy, zlomením vazu a dalšími zraněními neslučitelnými se životem.
Jak se tak budete prokousávat docela zmatečným příběhem tak zjistíte, že se vlastně ani na minutu nenudíte. Každou chvíli se totiž něco mění, stále se pohybujete novými lokalitami, narážíte na staré známé, případně na historické osobnosti a hlavně můžete dělat stále více věcí. Při plnění běžné mise se z ničeho nic dostanete do podzemních labyrintů, kde vás čekají skákací úseky aj.
Závěrem
Osobně jsem měl možnost tuto hru si zahrát a mé pocity jsou vynikající. Autoři této nesmírně kvalitní série splnili úkol na jedničku a hra nám nabídne zase něco nového. Samozřejmě hra patří mezi letošní „top“ hry. Předpokládám nejen já, ale i ostatní, že se všichni těší na příští rok, kdy hra výjde na PC. Tento již třetí díl všem doporučuji.
Hodnocení: 90 %
Výhody:
- grafika
- příběh
pozn. redakce
Screenshoty byly pořízeny na herním zařízení Playstation 3 ve spolupráci s Barborou Pluhaříkovou.
Článek Assassin's Creed: Brotherhood byl publikován 24. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Přemysl Maier. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- Assassin 02.10.2008 20.00
- Assassin’s Creed 3 - Návrat asasínů 13.12.2012 05.00
- Assassins Creed: Revelations – Vyjimečná hra v každém směru 12.02.2012 00.00
- Need for Speed a Assassin's Creed - květnové herní novinky 11.06.2015 05.00
- Assassins Creed 5 – Kam se chceme podívat příště 26.09.2013 05.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Call of duty 2
- BestOldGames.net
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky