Indus
Sponzorované odkazy:
Plníme slovo a opět si při víkendovém lenošení můžete užít recenzi na novou deskovou hru zaslanou naším skvělým partnerem – obchodem GameBoard.cz. Tentokrát půjde opět o produkci společnosti Queen Games a hra nese název Indus. Bude to opět výborná hra nebo se zařadí do šedi průměru či dokonce bude nemilosrdně odsouzena nízkým hodnocením? Čtěte dále…
Minule jsme recenzovali deskovou hru Architekton a v souvislosti s ní se nám zde objevila i společnost Queen Games, která za ní stojí. Jelikož o společnosti jinak nepadlo žádné slovo, napravme to a trochu si Queen Games přibližme. Jde o německou firmu (nebál bych se říci, že 90% produkce jde právě z Německa), jež se řadí do medium kategorie co se týče obtížnosti vydávaných her, tak i cenové hladiny. Na svém kontě má celou řadu úspěchů a mnoho her je považováno za bestsellery a neustále vycházejí jejich reedice (např. Alhambra, Wallenstein, atd.). V současnosti se Queen Games přeorientovávají pouze na komerční trháky a portfolio her se postupně tenčí.
Tímto je formalitám učiněno za dost a vraťme se zpět ke hře Indus. Za nápadem a zpracováním hledejme Wolfganga Panninga, který nám předkládá dobrodružství ve kterém jako vedoucí party archeologů a jejich pomocníků hledáte dávné artefakty harappské kultury z okolí řeky Indus. Jakmile hra do redakce doputovala, okamžitě si mě získala již zpracováním krabice. Vše je pojato velmi seriózně a obal nepůsobí kýčovitě ani nezajímavě. Motiv řeky Indus a zbytků harappské kultury je jednoduše perfektní. Na zadní straně krabice již tradičně nalézáme Důležité informace o hře a nástin průběhu hry. Balení nepatří k největším, přesto je doslova po okraj napěchováno herním materiálem. Indus je dosti variabilní hrou, materiálem se tedy šetřit nemohlo a nalézáme tu 64 hracích kamenů, 7 velkých a 7 malých dílů herního plánu, 8 dílů rámečku, který udržuje kusy složeného hracího plánu u sebe, 83 kusů vykopávek a artefaktů, nezbytná šestistěnná kostka a samozřejmě český návod který by snesl drobnou korekturu. Propriet k hraní je zde opravdu mnoho a kvalita zpracování je výborná. Zvláště dřevěné hrací kameny jsou výborně opracované. Naopak se mi nelíbí polepy na zmíněné žetony, konkrétně jejich grafické zpracování, ale to je spíše osobní problém.
Výše jsem naznačil, že Indus se vyznačuje slušnou variabilitou a skutečně je tomu tak. Za všechno může návrh herního plánu, který se skládá ze 7 velkých dílů tvaru L a 7 čtvercových menších. Jedinými podmínkami je dodržení konečného čtvercového tvaru herní desky a navazování cestiček vyznačených na každém dílu herního plánu. Z toho vyplývá právě ta možnost si vždy udělat hru lehce jinou přeskládáním herního plánu. Nejvíce nás ovšem zajímá samotná hratelnost a schopnost hry udržet nás u ní (prostě nenudit). Na začátku každý hráč dostává předepsaný počet žetonů profesorů, asistentů a dělníků, kteří se liší počtem hvězdiček (1 – 3). Každý hráč ovládá takto jeden vytvořený archeologický tým, ovšem pokud jste na hru pouze dva, hrajete každý za 2 týmy. Poté již má vše ve své moci kostka hodnoty na ní uvedené. Nasazujete své žetony, obsazujete nepřátelské kameny a hlavně získáváte archeologické nálezy o určité bodové hodnotě. Asi jsem čekal od hry něco jiného a možná trochu více, ale ani po několika odehraných partiích jsem se nedokázal do hry ponořit a nebavil jsem se tolik jako u minule recenzovaného Architektonu či předchozích titulech, jež jsem měl zapůjčené.
Jaký tedy vynést verdikt? Pro mě jde o zklamání. Namlsán předchozí recenzí jsem čekal podobný úspěch od stejné společnosti, ale ten se nedostavil. Nejde o špatnou hru, ale až moc mi připomínala nesmrtelnou klasiku Člověče, nezlob se. Nákup této hry tedy nemohu s čistým svědomím doporučit, ale třeba právě vám se bude líbit více. U mě je to čistý průměr.
Pár důležitých souhrnných informací:
Počet hráčů: 2 – 4 hráči
Doporučený minimální věk: 8 let
Průměrná hrací doba jedné partie: 45 – 60 minut
Tímto děkuji za zapůjčení hry internetovému obchodu www.GameBoard.cz a zvláště jeho majiteli Janu Bouchnerovi. Na uvedené adrese také můžete dnešní recenzovanou hru zakoupit za 469 Kč.
Článek Indus byl publikován 25. května 2008 v 22.00 v rubrice Hračky. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Call of duty 2
- BestOldGames.net
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky