Architekton
Sponzorované odkazy:
Již drahnou dobu nevyšla na HernímMagu recenze nějaké té deskové hry. Pro všechny fandy nyní máme dobrou zprávu, neboť tento měsíc se pokusíme přiblížit vám čtenářů 3 nové deskové hry. Věřte, že to bude stát opravdu za to a hned se vrhněme do první z nich!
Na začátek mi snad ještě dovolte poděkování panu Janu Bouchnerovi a potažmo i obchodu www.GameBoard.cz bez nichž by nebylo co recenzovat. Takže velké díky a přistupme k dnešní hře. Naprostá většina deskových her pochází ze země této zábavě zaslíbené – Německa. Nejinak je tomu i v tomto případě a do redakce přikvačila v pravdě minimalistická hra s velkým potenciálem. Jde o produkt společnosti Queen Games (konkrétně je za nápad na tuto hru odpovědný Michael Schracht) s názvem Architekton. Nebojte, znalosti ze světa stavařiny a architektury po vás hra chtít nebude. Naopak logické myšlení a špetka štěstí jsou těmi pomyslnými jazýčky na miskách vah.
Architekton v redakci
Co mě na první pohled upoutalo po rozbalení zásilky, tak byly rozměry této hry. Místem se zde totiž opravdu neplýtvalo a Architekton se tak řadí k těm hrám, které není problém sbalit třeba do batohu. Co se týče obalu není mu co vytknout a obraz starořímského architekta který hledí na svůj výtvor je zdařilý a na potisk krabice se opravdu hodí. Na zadní straně krabice je stručně vysvětlen příběh a průběh hry + důležité informace o počtu hráčů, věkové kategorii, atd.
Pokud nakoukneme pod pokličku (tedy spíše pod víko krabice), dostaneme se k samotným herním proprietám. Přítomen je herní materiál, originální německý návod a 2 kousky návodu českého. Právě u české mutace bych se opět rád na chvilku zastavil. Gameboard.cz ke každé prodávané hře vytváří vlastní návody a ty hodnotím jako velmi zdařilé. Stylistická a hlavně informační hodnota návodů je opravdu perfektní a nebýt občasných překlepů (možná by to chtělo kvalitnější korekturu) by jim nebylo co vytknout. Ano, mohly by být na kvalitním křídovém papíře, ale to by zase zvedlo cenu prodávané hry, takže to nelze brát ani jako nedostatek.
Bližší pohled na herní materiál nám prozradí, že nepůjde o hru s tunou nejrůznějších kartiček, postav, kostek a jiného vybavení. Máme tu jen 48 dlaždic krajiny, 24 dřevěných miniatur domů ve dvou barvách a 8 žetonů se symbolem mince. Propriety jsou velmi kvalitně vyřezány a potisk herních dlaždic je také bez připomínek.
Ten staví tu a ten zas tuhle
Konečně se dostáváme k samotným dojmům z hraní Architektonu. Na první pohled a letmé pročtení pravidel jsem hře nedával moc šancí na vysoká hodnocení a vše mi připadalo tak trochu nudné a bez nápadu. Své mínění jsem ovšem záhy změnil takřka o 180 stupňů a ne náhodou.
Hra začíná umístěním 4 dlaždic do tvaru čtverce, kdy 2 symbolizují nezastavěnou krajinu a 2 jsou reprezentovány budovou nakreslenou na dlaždici. Cílem hry je získání největšího počtu mincí, které hráč získává za obestavění své dlaždice s budovou dlaždicemi volné krajiny, které navazují a lícují s jednotlivými okraji dlaždice. Takto z popisu to může znít nepochopitelně, ale z přiložené fotografie musí být okamžitě patrné, o co přesně jde. Samozřejmě hráči nemohou stavět domy, jak se jim zachce a vždy musí být mezi dlaždicemi s domy jedna dlaždice volné krajiny. Každý hráč poté v každém kole přidává po další dlaždici z tzv. veřejné nabídky (vždy 3 dlaždice od každého typu) a rozšiřuje tak počet svých obestavěných domů a tím i počet mincí. Na hře je ovšem nejlepší jedna věc – je zde poměrně upozaděn prvek náhody, a pokud nemáte vyloženě smůlu na aktuální nabídku dlaždic, vždy záleží pouze na vašem logickém myšlení kam další dlaždici umístit, abyste si pomohli a zároveň nejlépe uškodili protihráči. Hru jsem testoval s celkem 4 protihráči a toto opravdu není hra pro každého, neboť jedince bez analytického myšlení hra začala bavit již po pár minutách a partie občas připomínají spíše šachy.
Pokud jste ale příznivci deskových her, kde náhoda není hlavním hybatelem osudu hráčů, a rádi namáháte mozkové závity, mohu Architekton jedině doporučit. Za baťovských 399 Kč, tak získáte dlouhotrvající zábavu, jelikož každá partie je vždy trochu jiná. Architekton mě opravdu mile překvapil.
Pár důležitých souhrnných informací:
Počet hráčů: pouze pro 2 hráče
Doporučený minimální věk: 8 let
Průměrná hrací doba jedné partie: 30 – 45 minut
Tímto děkuji za zapůjčení hry internetovému obchodu www.GameBoard.cz a zvláště jeho majiteli Janu Bouchnerovi. Na uvedené adrese také můžete dnešní recenzovanou hru zakoupit za 399 Kč.
Článek Architekton byl publikován 5. května 2008 v 17.00 v rubrice Hračky. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Happy Aquarium - pěstujme si rybičky
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Assassin
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky