Tony&Tino

Tagy:  stolní hry, Tony, Tino, deskové hry

Sponzorované odkazy:

Tony&Tino

Nedávno jsme rozšířili web i o sekci Hračky a první vlaštovkou, která k nám přiletěla, byla inteligentní plastelína. Dnešním dnem se opět posouváme kousek dál a vrhneme se na zrecenzování stolní deskové hry. Konkrétně jde o hru Tony&Tino. Pokud jste příznivci právě těchto her, můžete jásat, neboť hodláme tyto produkty podrobovat recenzím pravidelně. A teď už k samotné recenzi.

Co to došlo do redakce?

Na zrecenzování nám byl zaslán předváděcí exemplář, který by se ovšem nijak neměl lišit od klasických kousků, které jsou v prodeji. Krabička má rozměry 23 × 15 × 4,5 cm a je vyvedena ve fialovorůžové barevné kombinaci. Všemu vévodí komiksově zpracovaný nápis Tony&Tino a velký obrázek mafiánského bosse a jeho gangu. Na zadní straně krabičky jsou uvedeny všechny důležité údaje o hře v němčině. Balení hodnotím jako povedené a dostatečně robustní.

Balení obsahuje německý a český návod, herní plán a ostatní herní materiál (žetony gangsterů s bodovou hodnotou 0 – 3, kulaté očíslované žetony s hodnotami 1 – 10, peněžní žetony a 2 balíčky karet). Český herní návod je zpracován jednoduše, ale nechybí v něm nic podstatného. Dozvíte se v něm vše o pozadí hry, komponentách, přípravě a samotném hraní. Také jsou zde vysvětleny účinky všech hracích karet, které jsou obdařeny pouze německými popisky. Veškerý herní materiál a samotný herní plán je opravdu moc hezky zpracován. Kvalitní papír, potisk a skvělá tvrdost žetonů dávají tušit, že ani po dlouhodobém hraní se komponenty nijak výrazně nepoškodí. Ani zde tedy není co vytknout.

Play the Game

Tony&Tino je tedy desková stolní hra od již zaniklé společnosti Descartes/Eurogames z edice Games for 2. Je tedy určena pouze dvěma hráčům. Zápletka hráče zavádí do amerického města Chicago, které se ve 30. letech minulého století stává rájem nejrůznějších gangů. Jeden z místních kmotrů je už unaven všemi pouličními bitkami, praním špinavých peněz a jinými mafiánskými praktikami a tak se rozhodne svěřit celé impérium svému synovi. Ale kterého vybrat, když kmotr má dvojčata a ke každému z nich chová stejné city? Aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, vyhlašuje kmotr soutěž ve vydírání obyvatel sousední čtvrti, kterou by rád jeho gang ovládnul. Každý z hráčů tedy představuje jednoho z bratrů a s pomocí vlastního gangu pomahačů se snaží získat co největší balík peněz.

Herní plán představuje jednu čtvrť Chicaga, která je protkána sítí nároží a ulic. Na každé nároží se v náhodném pořadí pokládají kulaté žetony s čísly a 6 nečíselných od každé barvy (modrá a fialová). Tyto bezčíslné žetony jsou poté nahrazeny (opět v poměru 6 ku 6) žetony gangsterů. Zbytek gangsterů si hráči nechávají u sebe a otáčí je lícovou stranou dolů, aby neviděli bodovou hodnotu jednotlivých postav. Následně rozdají po obvodu herního plánu žetony s penězi, které určují hodnotu výpalného za každou obsazenou ulici. Nakonec dostává každý hromádku karet, které výrazně zasahují do hry.

Samotný průběh hry je poměrně jednoduchý a rychle pochopitelný. Hráč sejme jeden žeton gangstera podle svého výběru a musí se rozhodnout o jeho umístění na herní plán. Musí se ovšem řídit pravidlem, že nejprve musí z herního plánu zmizet kulaté žetony s nejnižší hodnotou. Pokud tedy je na hracím plánu žeton s číslem 3, nemůže hráč položit gangstera na pole, kde je žeton s číslem 4. Kromě toho je hráč povinen každé kolo použít nebo odhodit jednu z akčních karet. Karet je celkem 8 druhů a mají nejrůznější účinky – přehození dvou gangsterů na herním plánu, možnost vyměnit hodnoty výpalného, zrušit účinek soupeřovy karty, dvojtah, atd. Díky těmto nenadálým zvratům si nikdy nemůžete být jistí, co se stane v příštím kole a je třeba neustále taktizovat a pečlivě plánovat, které nároží má cenu zabrat dříve. Pokud se podaří hráčům obsadit celou ulici, vítězí na ní ten, kdo má vyšší součet bodů u jednotlivých gangsterů a ten logicky bere výpalné. Úplným vítězem se stává hráč, který si nahrabe více a stane se tak novým kmotrem. Průměrná doba jedné partie trvala alespoň u mě v průměru 20 minut, což se nemusí zdát mnoho, ale díky tomu, že hra je nesmírně variabilní a rozestavení na herním plánu je pokaždé jiné, není třeba se obávat nudy.

Plusy

Kvalitní technické zpracování
Pochopitelný návod
Znovuhratelnost
Potřeba neustále přemýšlet

Mínusy

Verze pro více hráčů by nemusela být vůbec špatná
Škoda, že popisky kartiček nejsou česky a musíte tak stále hledět do manuálu

Staňte se kmotrem

Hra Tony&Tino mě příjemně překvapila nejen výborným zpracováním, neotřelým nápadem (alespoň pro mě) a hlavně mám stále chuť si tuto hru zahrát, i když jsem za 3 týdny testování odehrál několik desítek partií. Za necelé tři stovky tak dostanete hru, která neomrzí a nabídne dostatek zábavy.

Tímto děkuji za zapůjčení hry internetovému obchodu www.GameBoard.cz a zvláště jeho majiteli Janu Bouchnerovi. Na uvedené adrese také můžete dnešní recenzovanou hru zakoupit.

Článek Tony&Tino byl publikován 12. ledna 2008 v 20.00 v rubrice Hračky. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...