Broken Sword: The Serpent's Curse – Návrat legendy?

Sponzorované odkazy:

Broken Sword: The Serpent's Curse – Návrat legendy?

Klasické adventury jsou mrtvým žánrem. Těmito slovy uváděl legendární vývojář Charles Cecil v polovině devadesátých let zcela novou point and click adventuru Broken Sword: Shadow of the Templars. Bezmála po 17 letech se Cecil snaží navázat na úspěch 1. dílu a vrací se na scénu s novým dílem The Serpent's Curse.

V hlavní roli Kickstarer

Další díl bez nadsázky legendární adventury Broken Sword by nevznikl nebýt podpory široké základny fanoušků na Kickstareru. Charles Cecil požádal o necelých 400 tisíc dolarů a nakonec na Kickstarteru získal celých 771 tisíc dolarů (v přepočtu více než 15 milionu korun).

The Serpent's Curse nabízí dvě na sebe navazující epizody, které vyšly s půlročním odstupem. Nejde ale o dvě zvlášť vydané a zpoplatněné hry. Majitelé první epizody si mohou zdarma stáhnout aktualizaci v podobě druhé epizody.

První epizoda – Comeback George a Nico

Příběh první epizody je opředen okolo mysteriózní malby a nese se v klasickém tajemném duchu Broken Sword. Do ohniska celého problému se dostavá dvojice George Stobbart a Nico Collard známá z prvního dílu série.

Nico a George v malé galerii ve FranciiNico a George v malé galerii ve Francii

Hned od začátku na hráče působí kouzelná ručně malovaná 2D grafika interiérů i exteriérů. Detailně zpracovanému, pro některé až nostaligckému pozadí však chybí jiskra. Žádný padající list, plápolající plamen svíčky ani jiné detaily. Atmosféře, doplněné vynikající hudbou i dabingem, to však nijak neubírá. Celkový dojem mnohem více kazí kostrbatost animací postav, které jsou na rozdíl od pozadí vymodelované 3D grafikou. Příběhová linie první epizody na hráče vystartuje frenetickým vstupem. Vražda majitele galerie a krádež malby rozpoutá řetězec vyšetřování, který po rozvážném rozjezdu nabere dech. Nechybí dobrá atmosféra ani notná dávka napětí. Jenže než se hráč stačí v pozdější fázi hry rozkoukat, příběh první epizody končí…

První epizoda má spád i napětí, ale je zaseknuta v tom nejlepšímPrvní epizoda má spád i napětí, ale je zaseknuta v tom nejlepším

Druhá epizoda – Prosluněné Španělsko v plné kráse

… aby o půl roku později mohla příběh rozvinout druhá epizoda. Příběh se z akčnější deketivky přesouvá do světovějšího měřítka, ve kterém jde o krk celému světu. George a Nico začínají vyšetřovat vedle francouzských a londýnských lokalit také v prusleněném Španělsku a Iráku, kde se naplno rozvine krása ručně malovaných pozadí.Jenže čím dál se hlavní postavy dostávájí pod kůži tajemné záhadě, tím více hráč naráží na různé nelogičnosti v příběhové linii. Zatímco první epizoda se relativně oprostila od nelogičností, ve druhé epizodě trpí scénář a výprava značnými zádrhely včetně otravně plitkého humoru.

Do kabelky se vejde vše nehledě na rozměry.Do kabelky se vejde vše nehledě na rozměry.

Srovnání s první epizodou nemohu opustit ani v případě hodnocení hádanek a hlavolamů. Stejně jako v první epizodě platí, že většina hlavolamůdobře zvolenou obtížnost, která hráče příliš nefrustruje a neříká si o náhled do návodu. Nicméně ve druhé epizodě se objevuje několik nepříjmených momentů, které znatelně brnkají na hráčovu trpělivost a připomínají existenci návodu. Někoho může popudit absence rychlého přesunu přes obrazovky dvojklikem, ale ve výsledku se hráč příliš často nemusí vracet a často opakovat tzv. pixel-hunting napříč celou lokací.

Poctivé pokračování Cecilovy legendy?

Nostalgie vyhlíží na každém rohu v obou epizodách The Serpent's Curse, což řadu paměťníků nutí zamáčknout slzu nad vzpomínkou na první dva díly série. V první epizodě je hráč okouzlen prostředím a oproštěn od výrazných nelogičností příběhu. Notná dávka napětí a rychlý závěrečný spád dobře ucelují atmosféru celé první půle, která tak připravuje dobrý základ pro pokračování. Druhá epizoda však vypadá jakoby trpěla dušností. Přes všechny snahy nenabírá tentýž dech a společně s řadou nelogičností potápí dobrý potenciál první epizody.

Krásné ručně malované exteriéry. 2D grafika má stále své kouzlo.Krásné ručně malované exteriéry. 2D grafika má stále své kouzlo.

Byť se The Serpent's Curse zdaleka nemůže měřit s kvalitou prvního dílu, mohu jej ale doporučit paměťníkům a milovníkům point and click adventur. Neustálé drnkání na strunu nostalgie potěší především paměťníky, povedená atmosféra a krásná pozadí pak ostatní hráče. Zhodnotím-li obě části zvlášť, první části přisuzuji 70%, zatímco druhá část se musí spokojit se 60%.

Hra je k dispozici pro PC, tablety a smartphony. K dispozici je na GOG.com či na Steamu.

Hodnocení HerniMag.cz:  65 %

Výhody:

  • Atmosféra a napětí
  • Ručně malované pozadí
  • Dabing a hudba

Nevýhody:

  • Nelogičnosti
  • Animace
  • Nedokonalý scénář
  • Hloupý humor
  • 2. části dochází dech

Článek Broken Sword: The Serpent's Curse – Návrat legendy? byl publikován 2. září 2014 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...