Shogun 2: Total War – Návrat ke kořenům
Sponzorované odkazy:
Srdce každého stratéga jistě zaplesá. Na scénu přichází další díl strategické série Total War. Tentokrát se však pánové z Creative Assembly vracejí k úplným kořenům série, tedy do dob feudálního Japonska zmítaného tvrdými boji samurajů a promyšlenou diplomacií. Cesta k neohroženému vládci celého Japonska je velmi, velmi krkolomná…
Odhoďte meč, nechoďte na steč
Od předchozího dílu Empire se přesouváme na trochu menší území, konkrétně na japonské ostrovy. Opět se tedy dostanou ke slovu nejen bojiště na pevné zemině, ale také bitvy na pohupujících se korábech, které protentokrát nepohání větrem napnuté plachty, nýbrž mnoho japonských námořníků třímajících těžká dřevěná vesla. Námořní bitvy však nejsou tak zábavné jak v předchozím díle. Brzy totiž sklouznou k velké monotónnosti díky absenci nějakého strategického prvku, který by mohl rychle zvrátit průběh bitvy. Na pevnině naštěstí nastává jiná situace. V bitvách může jedna menší chyba zvrátit celý průběh a vy klidně můžete přijít o důležité strategické državy. Bez farem bude vaše armáda a obyvatelstvo hladová. Bez stájí pro změnu nebudete schopni rozšiřovat své řady jezdectva a bez doků zase nevyužijete potenciál námořnictva. Bez promyšleného plánu se nikam nedostanete. I malá hrstka zkušených nepřátelských vojáků může velkou armádu nezkušených bojovníků roznést na kopytech. Tyto bitvy v reálném časy jsou opravdu velmi zábavné a dokážou doslova přilepit k monitoru. Může to dojít i do fáze, kdy si budete říkat: „To už zase vychází slunce?“
Bez boje to také jde
Pokud vás podobné bojování nebaví, můžete jej v klidu přenechat počítači a dále dumat nad velkou mapou celého Japonska. Opravdu mistrovské spojení tahové a real-time strategie. Pro fanoušky této série však tato symbióza není nic nového pod sluncem. Abyste byli schopni získat ctěný titul šóguna, je potřeba zvládat i diplomacii, zabezpečení a zásobování všech provincií a občas také rodinné problémy. Takže při dobývání jednotlivých provincií je důležité zajistit jejich obyvatelstvu různé základní potřeby. Neučiníte-li tak, vzbouří se pro ti vám. Potom nezbývá nic jiného, než tyto nepokoje tvrdě potlačit. Každá provincie má různé nároky. Její obyvatelé se mohou vzbouřit klidně i kvůli odlišnému náboženství. Podobná situace nastává také v případě nejvyššího velení vaší armády. Jestliže se něco znelíbí některému z generálů, poštve proti vám vlastní armádu. Každý generál má vlastní status loajality, takže můžete podobným problémům zamezit.
Být či nebýt?
Na úplném začátku hry si musíte vybrat jeden z devíti klanů obývajících japonské ostrovy. Volba je důležitá, protože každý z nich má své výhody a nevýhody. Někdo má špičkové bojovníky, jiný zase umí stavět nedobytné hrady. Dalším důležitými kritérii je přístup k obchodním tepnám a nebo třeba samotné umístění startovní provincie. Přece jen se lépe začíná na odlehlejším místě, kde nestojíte v cestě všem ostatním klanům. Obtížnost každé klanu je naštěstí vždy na začátku rozumně naznačena. Jakmile svoji provincii rozšíříte na větší území, je celkem dřina ji udržovat. Udržování ekonomiky je stejně důležité jako bojování. Novinkou ve hře je také lehké vměstnání určitých RPG prvků. I v předchozích dílech dostávali vyšší hodnostáři zkušenosti, jednotlivé schopnosti a výhody však dostávali automaticky. V Shogun 2 nově můžete příděl zkušeností řídit sami ve speciálním dovednostním stromě.
Zpracování
Shogun 2: Total War má vynikající hratelnost už od prvního dílu a neustále se přesouvá k oné nedosažitelné dokonalosti. Ale i podobný titul má své mouchy. Kvůli dokonalému grafickému zpracování bojišť především při maximálním přiblížení má hra doslova krvavé nároky. Při snížení detailů naštěstí hru rozjedete i na starším železe, ubere to však lehce na míře požitku, hlavně bitev. Umělá inteligence je na vynikající úrovni a dá o sobě náležitě vědět. Občas však udělá zcela nelogické chyby. Nechá například zcela opuštěné město bez obrany, nesmyslně stahuje své jednotky a podobné kiksy. Při hraní to naštěstí nemusíte řešit a občas budete za podobný výpadek dokonce i rádi. Celkově je zpracování na opravdu špičkové úrovni. Samozřejmě nejste ochuzeni ani o on-line bitvy.
Katany promluvily již podruhé
Více než desetileté zkušenosti jsou poznat. Série Total War se neustále lepší a Shogun 2 je opravdu důstojným pokračovatelem. Zpracování je na vynikající úrovni a nemluvím jen o detailním zpracování každého člena vaší armády, ale je také výborně udělaná tahová mapa. Shogun 2: Total War je vynikající strategií a řadí se mezi to nejlepší ve svém žánru. K cestě neohroženého šóguna je potřeba velkého úsilí, důmyslnosti a také různých lstí. Je hodně způsobů, jak je získat. Takže ať vás vycházející slunce doprovází a ať jsou šintoističtí bohové na vaší straně.
Moje hodnocení: 93 %
Výhody:
- Velkolepé bitvy
- RPG prvky
- Špičkové zpracování
- Grafika
Nevýhody:
- Námořní bitvy
- Hardwarové nároky
- Občasné výpadky umělé inteligence
Koupit Shogun 2: Total War PC za 1099 Kč
Článek Shogun 2: Total War – Návrat ke kořenům byl publikován 25. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Guild Wars 30.10.2007 06.00
- Gears of War 23.12.2007 22.00
- Empire: Total War - přichází strategický gigant 08.06.2009 08.00
- Frontlines: Fuel of War 02.01.2008 17.00
- Lord of the Rings: War in the North 11.11.2011 00.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (2. část) - Questy a herní čas
- Call of duty 2
- Druhá světová válka - výběr nejlepších her napříč všemi žánry
- BestOldGames.net
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky